لینکستان
خبرگزاری ملایری ها
دوكوهه
شهيد گمنام
طلبه جوان
عشق يعني يه پلاك
پرستو هاي مهاجر
بسیجیان عملیاتی
سنگربانان علم ودانش
نورالشهدا
جنگ نرم دردانشگاهها
پسریک شهید
همراه بصیر
منتظران
صدای بهشت
جا مانده
افسران جنگ نرم
شاهدان شهيد
یاد افلاکیان
رسانه هاي مسيحي
تنها منجي
محب ولايت
نداي آسمان
حافظان نور
سوره تماشا
باغ خیال
یا فاطمه الزهرا(س)
بهای وصل تو گر جان بود خریدارم
زندگی با شهدا
خلوت انس
یک سوره یک نشانه
خانه یار
ستارگان خاکی
سردار شهید حبیب مظاهری
عاشق پرواز
شور افکن
ندای آسمان
انتظار واقعی
ساحل هدایت
شهدا شرمنده ایم
جریان
22مبارز
طریقت عقل
مسافر آسمان
مجله الکترونیکی نگاه
آسمان ولایت
روز حسرت
کانون پیروان ولایت چمن آباد
می مانم ای درد حتی با تکیه بر استخوانم
بچه های آسمان
رائفی پور
مردان بی ادعا
طلایه داران بصیرت
تاانتها
زن مسلمان
شیعه مهدی
شهید مجازی
این عمار
سارا امیدوار
ارتباط با خدا
عمارها
حامیان ولایت
طیب
نخل جنوب
از خاک تا افلاک
سجاده عشق
جوانان آسمانی
روزنامه صبح صادق
فرقه های نو ظهور
فرزندان عاشورا
دست نوشته های من
آهنگ زندگی
کاش میشد خدا رو بوسید
شکوه پارس
آسمان ولایت
رهسپاریم با ولایت تا شهادت
خط عاشقی
دنیای فیلم وصدا
ولایت سید علی
جامعه حقوقدان بدون مرز
لبیک یا خامنه ای
مهتاب زیبایی
مهندسی برق
کمپین دائمی محافظان قران
تاانتها با ولایتیم
مطیع امر رهبرم
مااستواریم با شهادت
فصل فراموشی
انجمن اسلامی شهید ادواردو انیلی
حجاب
چراغ هدایت
قمقمه
زیر پوست شهر
آوای ظهور
انصار
رخت آسمانی
طنین یاس
راسخون
کوچه پس کوچه های بهشت
کلبه دوستی
تهاجم فرهنگی
حریم ریحانه
مجله شبانه باشگاه خبرنگاران
بغض رسوب شده درگلو
مجله انترنتی مهدویت
دنیا رو گلستان کنیم
پایگاه فرهنگی ظهور
صبح ملایر
طلایه دارن بصیرت
گروه پلاک هشت
چتر حجاب
قطب نما
انجمن ملایری ها
افسران جوان جنگ نرم
شهدا را یاد کنید حتی با ذکر صلوات
شجره طیبه
کیستی ما
گیله مرد
کشکول راز
بیا با من
احمد رسول رحمت
پایگاه اینترنتی حامیان ولایت سید علی
قلمدون
کجایندمردان بی ادعا
نه غربی زن مسلمان ایرانی
صاحب نیوز
آوای بارون
آموزش تصویری فتوشاپ
امید امدنی
بارانی ها
خاطرات حسنی سادات و آقا سید
آرشیو وبگاه
موضوعات وبگاه
آخرین مطالب
خصوصیات وبگاه
لوگوی تاج بندگی
تاج بندگی


امکانات
powered by
Bumpin
script src="http://myprophet.ir/js/banner12.js"> قبل عمارها

انتخابات مجلس نهم، چالش ها و فرصت ها
شماره مطلب:62 | نویسنده:تاج بندگی | تاریخ:۱۳٩٠/۱۱/٢٧انتخابات مجلس نهم که قرار است در دوازدهم اسفندماه برگزار شود در بردارنده چالش ها و در عین حال فرصت هایی است که نظام با مدیریت صحیح می تواند از میزان چالش ها کاسته و بلکه آن را تبدیل به فرصت نماید.


در این نوشتار به طور خلاصه به مهمترین چالش ها و فرصت های انتخابات نهم می پردازیم.

برخی معتقدند مهمترین چالش در سطح داخلی شکاف در جبهه اصولگرایان و عدم وحدت آنان در ارائه لیست واحد می باشد. اکنون در میان جریانات اصولگرا شاهد ظهور لیست های متعدد با عناوین مختلف همچون جبهه متحد، جبهه پایداری، جبهه ایستادگی، جبهه بصیرت و بیداری اسلامی، صدای ملت و...هستیم. اما در مقابل، گروهی دیگر بر این باورند که ظهور لیست های متعدد فی نفسه چالش برانگیز نخواهد بود و بلکه موجب افزایش رقابت و در نتیجه شور انتخاباتی و مشارکت حداکثری خواهد شد.

به این ترتیب می توان تشتت در میان اصولگرایان را تبدیل به فرصتی برای رقابت و مشارکت بیشتر رای دهندگان نمود، ضمن آن که بسیاری از نامزدها در لیست های مختلف اصولگرایان مشترک هستند. تنها نگرانی آن است که ممکن است برخی از جریانات اصولگرا قواعد بازی را رعایت نکرده و به جای رقابت سالم به تخریب و اتهامات دو طرفه روی آوردند که این امر ضمن آن که از اخلاق سیاسی و انتخاباتی بدور است، موجب تضعیف جبهه اصولگرایی خواهد شد.

از دیگر چالش های داخلی نگرانی از نبود شور انتخاباتی و کاهش مشارکت مردم در انتخابات 12 اسفند است. البته با توجه به معضلاتی چون تردیدهای به جا مانده از فتنه 88 و شکاف در حاکمیت (ظهور جریان انحرافی) و مشکلات اقتصادی همچون تورم و نوسانات بازار، زمینه های نارضایتی عمومی متصور است، اما تجربه سی و سه ساله انقلاب نشان داده است مردم به نظام و رهبری دل بسته و در بزنگاه های مختف اعم از راه پیمایی ها و انتخابات عمومی  با شور و حماسه خاصی در صحنه حاضر خواهند شد.

در این راستا برخی اعلام کرده اند طبق نظرسنجی ها در تهران میزان مشارکت کمتر از 20 درصد خواهد بود. به نظر می آید این گونه اطلاع رسانی مغرضانه بوده و بیشتر در جهت مایوس کردن مردم و همسویی با تحریم کنندگان انتخابات صورت می گیرد، وگرنه آن گونه که رهبر معظم انقلاب در 19 دی 1390 فرمودند انتخابات آتی انتخاباتی پرشور و دشمن شکن خواهد بود. حضور پرشور به نوبه خود فرصتی خواهد بود برای گزینش نمایندگان اصلح و به دنبال آن تشکیل مجلسی توانمند و کارآمد که به حل مشکلات مردم به ویژه در ابعاد اقتصادی بپردازد.

برخی نیز به جریان انحرافی و کارشکنی های آن در روند انتخابات به عنوان چالشی داخلی اشاره دارند که به نظر می رسد با توجه به فضای رقابتی و هوشیاری مردم و نیز حضور ناظران شورای نگهبان بعید است مجال فراخی برای چنین کاری پیدا کنند. البته اقداماتی چون اتهام زنی به اصولگرایان، سوء استفاده از قدرت و ثروت برای کسب رای و حتی اخلال اقتصادی برای ایجاد حاکمیت دوگانه، از جمله رفتارهای غیرمسئولانه ای است که متاسفانه گاه از سوی این جریان به چشم می خورد. اما آن گونه که رهبر معظم انقلاب در خطبه های اخیر نماز جمعه تاکید کردند معیار اصلی حاکمیت قانون است. همچنین معظم له هشدار دادند بازندگان انتخابات مراقب باشند آن کلاهی که بر سر اصحاب فتنه در انتخابات 88 رفت، بر سر آنان نرود. قطعا نظام با توجه به تجارب فتنه 88 به آسانی قادر به مهار چالش های احتمالی (حتی چالش های امنیتی) انتخابات آینده خواهد بود.

در سطح خارجی شرایط ویژه ناشی از افزایش فشارها و تهدیدات علیه جمهوری اسلامی ایران مهمترین چالشی است که انتخابات مجلس نهم را هدف قرار داده است. دعوت به تحریم از سوی مخالفان داخلی و خارجی و افزایش تحریم ها به منظور ایجاد شکاف میان مردم و نظام و القای شرایط شعب ابی طالب، از جمله اقداماتی است که دشمنان در آستانه انتخابات در دستور کار خود قرار داده اند. بی تردید حضور حداکثری و پرشور مردم در انتخابات، به مثابه یک پاتک نرم علیه توطئه دشمنان بوده و نظام برای مدت مدیدی تثبیت و بیمه خواهد شد.

نکته مهم دیگر در سطح خارج آن است که موج بیداری اسلامی منطقه را فراگرفته و انتخابات نهم فرصتی ارزشمند برای ارائه الگوی عملی «مردم سالاری دینی» خواهد بود که از ابتدای خیزش مردمی در منطقه توسط جمهوری اسلامی ایران مطرح شد. ناکامی در ارائه این الگو می تواند بستر خودنمایی سایر الگوها همچون نسخه لیبرال دموکراسی غرب و یا الگوی لاییک ترکیه را فراهم نماید. بنا براین انتخابات 12 اسفند تنها برد داخلی ندارد، بلکه در شرایط حساس فعلی، ماموریتی فرامرزی و در راستای صدور انقلاب اسلامی را دنبال می کند.

منبع :پایگاه اطلاع رسانی هادی