تنهایی در دنیای پرهیاهوی رسانه های جمعی نو ظهور

تاج بندگی نوشت :

بشر امروزی در هیاهوی پرزرق برق زندگی شهری و مسائل و مشکلات زندگی روزمره به تعبیری در حال دست پا زدن و غرق شدن است و با گذشت زمان و رشد و توسعه بیش از پیش فن آوری و تکنولوزی های نوین انسانها ناخدا گاه کمتر تمایل به حضور در جمع (دوستان ،خانوادگی،...) دارد و خود را بیش از پیش در تارهای تنیده شده خود اسیر می کند و سبب تنهایی بیش از پیش بشر امروز گشته است .


فضای نت

درواقع انچه که امروز شاهد آن هستیم این است که افزایش جایگاه تکنولوژی ها و در راس آنها  رسانه های ارتباط جمعی آن گونه که انتظار میرفت نتوانسته حداقل در جامعه کنونی ایرانی  گره از کارها بگشاید و سهم عمدهای در افزایش نشاط؛ امید و جلوگیری از بروز و برخی از مشکلات و معظلات اجتماعی داشته باشد . در این بین ما هم  گاهی رسالت اصلی یک وسیله ارتباط جمعی  را فراموش کرده و تنها به امکانت جانبی آن  اهمیت می دهیم .
 حال زمان آن رسیده که از خود بپرسیم با گسترش وسایلی مانند تلفن و تلفن همراه و شبکه های اجتماعی ، چرا روابط و تعاملات یک  فرد با اطرافیان و دوستان .. کم رنگ تر گشته و گاها دچار تغییرات اساسی شده است.
تغییراتی که برای همه اطرافیان، جز خودش کاملا محسوس است . گویی خود را در تور تنهایی پیچیده که فضایی پرهیاهو و گاه با نشاط کاذب برایش ایجاد کرده است .
  این حقیقتی انکار ناپذیر و بحثی تکراری در محفل های روانشناسی و جامعه شناسی است که بعد از ورود ماهواره  و کثرت برنامه های ارائه شده از سوی شبکه های مختلف این ابر رسانه ، تعاملات اجتماعی و خانوادگی در جامعه سنتی ما که بخش مهمی از مراودات و پایگاه خبری موثقی برای اطلاع از جامعه و اعضای خانواده محسوب می شد ، کم رنگ و حتی گاهی حذف شده است .
اری!  دیگر خبری از جمع های خانوادگی و گفتگوهای دوطرفه و تمایل و علاقه  فرد به صحبت کردن در جمع های دوستانه به معنای واقعی کلمه نیست . ابراز محبت ها و احوال پرسی ها به پیامک های تبدیل شده اند که می تواند در کم تر از چند ثانیه به تعداد زیادی از افراد با شخصیت ها و جایگاه های مختلف ارسال شود .  در فضای نت بدون توجه به حرفهای مخاطب هر فرد در آن واحد با چند نفر در حال گفتگوی سطحی و خارج از نتیجه گیری خوب است . آنچه که بر افکار و خواسته های ما تسط یافته ابزارهای ساخته دست بشر و تکنولوژی  ( کامپیوتر ،تلفن همراه ، ماهواره و تلوزیون )  است.
اگر در استفاده از تکنولوژی  مدیریت درستی لحاظ کنیم و  سنت و فرهنگ و اربتاطات اجتماعی را   در تقابلی نا برابر کنار ابزارهای ارتباطی مجازی قرار ندهیم و در واقع زمانی که صرف استفاده از برخی از وسایل ارتباط جمعی می کنیم را  در صرف گفتگو اعضای خانواده و دیدو بازدید های دوستانه و خانوادگی کنیم قطعا  تنور  صمیمیت و دوستی و  استحکام کانون خانواده نیز گرم و گرم تر می شود
باید سعی کنیم که در دنیای امروزی نه تنها با دست یابی به تکنولوژی سایر کشورها بلکه با تولید علم و فن اوری  دنیایی مدرن اما الهام گرفته از سنت های زیبا و فرهنگ های غنی بسازیم .آنچه در این بین حائز اهمیت است این می باشد که بدانیم  در دنیای امروزه استفاده از فن آوری های نو و وسایل ارتباط جمعی ودر راس ان دنیای  مجازی و اینترنت غیر قابل اجتناب است؛ به طور قطع می توان گفت: تقابل با ابزارهای جدید ارتباطی و فن آوری ها با هدف جلوگیری از نفوذ و گسترش آنها در جامعه و خانواده ها خواه ناخواه با شکست همراه است. .

اما باید توجه داشت که یله بودن در این زمینه هم می تواند باعث مشکلات متعددی شود که در کوتاه مدت قابل تشخیص نسیت و شاید در چند نسل بعدی معضلات و مشکلاتی که ایجاد می کند نوش دارویی بعد از مرگ سهراب بطلببد !
خب می دانیم که وارداتی بودن وسایل ارتباط جمعی با تعلیم و آموزش فرهنگ استفاه از آن همراه نیست و در واقع فرهنگ و کاربرد اینگونه وسایل در بین  عموم جامعه،  ان گونه که استفاده از خود وسایل ارتباط جمعی  تبلیغ می شود ؛ گسترش نمی یابد و فرهنگ استفاده از رسانه  های ارتباط جمعی  همزمان و به موازات توسعه  فیزکی  این دست از رسانه ها در کشور ما (و اکثر کشورهای در حال توسعه ) رشد و توسعه نمی یابد و سبب نوعی ذهن گرایی یا زندگی دوم در افراد میشود و تمایل به تنها یی و گریز از جمع  به اصطلاح تمایل به  لاک خود فرو رفتن را در افراد گسترش میدهد .

 حال در این بین مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که استفاده از تکنولوژی جدید و در راس آنها رسانه های جمعی  که با ایجاد تحولی و تغییری بزرگ در نحوه روابط و تعاملات اجتماعی  افراد بایکدیگر همراه است قطعا تاثیر سوء مانند تنهایی ، دوری از خانواده و جامه ، انزوا طلبی ، نامیدی و ..... در زندگی فردی و اجتماعی و سلامت روحی و جسمی  افراد به ارمغان می آورد .
اما ما می توانیم با با شناخت  و آگاهی بیش از پیش از این گونه وسایل ارتباط جمعی  سعی در کاهش تسلط  و به بندگی کشیده شدن از طریق این دست رسانه ها به خصوص دنیای جادویی اینترنت داشته باشیم  و با تعریف جایگاه این نوع از وسیله ارتباطی در زندگی خود  به کیفیت و سلامت روحیمان بهای بیشتر داده  و سعی در به تسلط در آوردن و کنترل   ایفای نقش رسانه های جمعی (اینترنت، تلوزیون ..) در زندگی خود کنیم و اسیر رسانه های نو ظهوری که همچون تارها عنکبوت خود را بر زندگی ما افکنده اند نشویم؛  رسانه های جمعی که  هر روز بر تنهایی  ما دامن می زنند ! و  خواهان تسلط و تاثیری و احاطه بیش از پیش بر ما و تعاملات ما دارند

/ 8 نظر / 16 بازدید
انتظار ظهور مهربانی

سلام دوست عزیز پیشاپیش سال نورو تبریک میگم به نظرم شما در آینده نویسنده موفقی خواهید شدبه شرط پشتکارومطالعه .استفاده نمودم واقعیت دنیا امروزه بشر فکر میکنه پیشرفت کرده ولی نه دچار کمبودشده.

Arpine

با سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار عالی دارید لطفا در سایت همسر گزینی ما عضو شوید و از امکانات بی نظیر آن بهره ببرید عضویت ویژه وگفتگو بین اعضا 100 درصد رایگان یاهو اسپاوز به شما کمک میکند تا انتخاب بهتری داشته باشید کافیست یک بار امتحان کنید این فرصت عالی می باشد هر چه زودتر عضو شوید برای ثبت نام به آدرس زیر مراجعه کنید http://yahoospouse.ir/register.php وآدرس بلاگ http://yahoospouse.persianblog.ir و جهت تبادل لینک با ما به صفحه اصلی سایت یاهو اسپاوز بروید http://yahoospouse.ir و روی گزینه تبادل لینک کلیک کنید و اول سایت ما را در وبلاگ خودتان لینک کنید و بعد به ما اطلاع دهید تا شما را لینک کنیم با تشکر

کوروش

دستت درد نکنه بسیار از مطالب وبلاگت استفاده کردم من دانشجو طراحی سایت هستم اگه خواستی سایت بسازی یه سری به وب سایتم بزن و باهام تماس بگیر

Milad

بشتابید بشتابید آیا میخواهید دوست جدید پیدا کنید؟ آیا از تنهایی بی وقفه خسته شده اید؟ سالم ترین چت روم ایرانیان چشم انتظار شماست. لیدا چت با امکانات فوق العاده از شما دعوت میکند. چت رومی کاملا سالم با نظارت 24 ساعته با امکانات فوق العاده فقط کافیه تو گوگل سرچ کنید لیداچت یا به آدرس زیر مرجعه کنید : www.lidachat.ir برای ارسال تبلیغات و معروف کردن سایت و وبلاگ خود با ایمیل زیر تماس بگیرید : Godoofwar123@gmail.com

رصد

دوست عزيز سلام با خواندني هاي داغ روز با ما باشيد(91/11/29): قيام 29 بهمن تبريز به اعتراف آمريکايي‌ها http://www.rasademaraghe.ir/news/3166 کليپ بسيار ديدني و پربازديد http://www.rasademaraghe.ir/video/3163 مستند گورستان 1 http://www.rasademaraghe.ir/video/3164 مستند گورستان 2 http://www.rasademaraghe.ir/video/3165 جواب حدادعادل به انتقادها از شعر "کابل تا تبريز" http://www.rasademaraghe.ir/news/3167 بازتاب سخنان رهبري در رسانه هاي خارجي http://www.rasademaraghe.ir/news/3168 استخدام بيمه پاسارگاد + فرم ثبت‌نام http://www.rasademaraghe.ir/news/3174 گزارش تصويري تجديد عهد آذري ها با رهبر http://www.rasademaraghe.ir/report/3175 سرعت عجيب يک شناگر بي دست! + فيلم http://www.rasademaraghe.ir/video/3176 از توجهتان سپاسگزاريم

مریم

سلام خداییش وبلاگت خوبه بیا با منم تبادل لینک کن مرسی اگه بیایی مرسی مریم

یاسر

بسیار زیبا و عالی[لبخند]

بخرش

سرمایه گذاری از دید امیرکبیر : اگر نیت یک ساله دارید گندم بکارید اگر نیت ده ساله دارید درخت بکارید اگر نیت صد ساله دارید انسان تربیت کنید سلام دوست عزیز. با مطالب تازه به روزم. اگر وقت داری بیا به وبلاگم