بانوان و حرکت در مسیر ساختار قدرت آینده ایران

زنان ایرانی از اوخر قرن نوزده و به ویژه دور مشروطه به وضعیت سنتی حاکم بر جامعه اعتراض داشته و خواهان تغییراتی در وضع موجود خود بودند و از آن زمان تا به حال وضعیت فعالیت زنان در اجتماع و حضور در ساختار قدرت همچون قایقی سوار بر امواج می ماند که هنوز به ساحل امنی نرسیده است.

به قلم تاج بندگی

 همواره  توسعه و پیشرفت در ابعاد مختلف حوزه زنان از شاخص های مهم بررسی های اقتصادی، اجتماعی و همچنین سطح توسعه انسانی جوامع محسوب  می شود.

در جوامع ای که از سطح بالای توسعه  یافتگی برخوردار هستند؛ زنان  بالاترین سطح شغلی و مدیریتی و همچنین جایگاه سیاسی را می توانند کسب کنند و از فرصت های برابری نسبت به مردان جامعه خود برخوردار شوند و همواره از حمایت های قانون در راه رسیدن به اهداف  خود  بهره مند هستند.

اما آنچه در این یادداشت کوتاه  قصد اشاره داریم جایگاه زنان در ساخت قدرت و موانع  آن  است تا شاید هم تلنگری باشد بر  افراد تأثیر گذار جامعه ای که در این زندگی می کنیم.

زنان ایرانی از اواخر قرن نوزده و به ویژه دور مشروطه به وضیعت سنتی حاکم بر جامعه اعتراض داشته و خواهان تغییراتی در وضع  موجود خود بودند و از آن زمان تا به حال وضعیت فعالیت زنان در اجتماع و حضور در ساختار قدرت همچون قایقی سوار بر امواج می ماند که هنوز به ساحل امنی نرسیده است.

جامعه زنان همواره مورد غفلت واقع شده اند اما این غفلت مانع از حضور پرشور بانوان ایرانی در عرصه های  مهم و حساس کشور نگردیده است و ما شاهد خلق حماسه  های بی نظیری از جانب آنان بوده ایم. حماسه هایی نظیر پیروزی انقلاب اسلامی، حضور در عرصه های مختلف دوران دفاع مقدس و مشارکت  های گستره در فعالیت های سیاسی( انتخابات، تظاهرات و راه پیمایی ها) نمونه ای از کارنامه درخشان بانوان این سرزمین است؛ اما با وجود پیشرفت های اخیر بانوان در زمینه های مختلف علمی و آموزشی ..  نقش زنان در ساختار قدرت همانند کشاورزی می ماند که در کاشت و داشت محصول حضور دارد و اما در برداشت محصول نقشی ندارد. به واقع علت تحقق نیافتن این امر با توجه به توانایی و شایستگی  بانوان ایرانی را می توان به نبود قوانین جامع و یا عدم اجرای صحیح قوانین موجود در رابطه با زنان و همچنین موانع فرهنگی، دانست.

از موانع فرهنگی می توان به دیدگاه عامه مردم اشاره داشت که زنان با داشتن مسئولیت خانه داری کمتر می توانند در فعالیت های سیاسی حضور یابند و در میان نخبگان سیاسی قرار گیرند و این که مردان جامعه اکراه دارند از سلطه خود، در چنین حوزه های دست بردارند و وظیفه اصلی زن در چنین نگاهی برخانه دار بودن اوست.

 نکته  قابل ذکر  این است که در جامعه ما گردش نخبگان قدرت در بانوان صورت نمی گیرد و تنها سمت و مسئولت  آنها جابه جا می شود و در مسئولیت های قرار می گیرند که بیشتر جنبه  ژورنالیستی و تبلیغی را دارند .

هنوز این دیدگاه که بانوان در سلسله مراتب قدرت می توانند نقش های و پست های مهم اساسی را برعهده بگیرند به مانند شهردار شدن، استاندارشدن  به صورت یک نیاز درک نشده  است؛ نیازی که در آینده بیش از پیش احساس خواهد شد.

زیرا زنان درصد قابل توجهی از جمعیت کشور  و رکورد بیشترین قشر تحصیل کرده را دارا می باشند و تمایل و استقبالی که که از حضور بانوان به عنوان کاندای کرسی های شورای شهر ها و مجلس صورت گرفته است  نشان می دهد که خواهان  تغییر در وضع موجود و افزایش مشارکت خود در تشکیل ساختار قدرت  هستند.

صرف حضور چندین نماینده زن در مجلس و برخی از مدیریت های پراکنده  پاسخ گوی قشر عظیم بانون ایرانی نیست  و می طلبد که زمینه های اجتماعی و قانونی  این حضور بیش از پیش فراهم شود .

/ 6 نظر / 15 بازدید
داود

سلام خوبی؟ سه تا وب دارم برای دوستای وبلاگ نویس میتونید در صورت نیازتون از مطالب و محتواش استفاده کنید. www.varoone.ir ابزار وبلاگ نویسی همراه با تالار های گفتمان و مطالب جالب www.tiptap.ir ابزارهای وبلاگ نویسی با مطالب جالب روز www.mania-dv.ir جملات عاشقانه و اس ام اس عاشقانه همراه با پاسخ به مشکلات وبلاگ نویسی شما . با کمال میل موفق باشید.

رسول مرادي

سلام خوب بود اگر به يكسري مسائل مانند اوضاع زن در غرب بيشتر مي پرداختين و...

علی

جشنواره طراحی پوستر مدافعان حرم با جوایز ارزنده | جهت کسب اطلاع و ثبت نام به http://besharat-festivals.com/ مراجعه فرمایید.

شایان

کشتار سوریه را بدون سانسور نمایش دهید http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=10293

شجره طیبه

امام رضا (عليه ‌السلام): إنَّ المُحَرَّمَ شَهرٌ كانَ أهْلُ الجاهِلِيَّةِ يُحَرِّمُونَ فِيهِ القِتالَ، فَاسْتُحِلَّت فِيهِ دِماؤُنا، وَهُتِكَتْ فِيهِ حُرْمَتُنا، وَسُبِيَ فِيهِ ذَرارِينا وَنِساؤُنا. محرّم ماهی است كه [حتّی] مردم زمان جاهليّت جنگ را در آن حرام می‌دانستند، [امّا] در آن ماه خون ما را حلال شمردند، حرمت ما را پايمال و فرزندان و زنان ما را اسير كردند. عزاداریهاتون قبول ، التماس دعا

aziz-aghebati

وجود عناصر آلوده در اداره حکومت آنگاه که عنصر آلوده ای بسان یزید امور دین و جامعه را به کف بگیرد و مردم به زمامداری او گرفتارآیند باید فاتحه اسلام را خواند. عدم اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه آیا نمی بینید به حق عمل نمی شود و از باطل روی گرداننده نمی شود. همانا قیام من برای اصلاح امت جدم بود و هدف من امر به معروف و نهی از منکر است. رواج در آمد های حرام و رشوه خواری شما همه نافرمانی ام می کنید و به سخنانم گوش فرا نمی دهید و مسملما به علت هدیه های حرامی است که به شما رسیده و در اثر غذاهای حرامی است که درشکمتان انباشته شده است .