زنان عربستانی

نسخه سعودی‌های از اسلام بر اساس روایت غرب است

کشوری که زنانش حق رای ندارند در کمیسیون زنان سازمان ملل کرسی دارد

محرومیت زنان عربستانی از حقوق اجتماعی- سیاسی آنقدر در این جامعه ریشه دوانده که چندی پیش تعدادی از رهبران افراطی وهابی، ممنوعیت کامل حضور زنان در تلویزیون، روزنامه‌ها و مجلات این کشور را خواستار شدند.

 

 

زنان که قریب به نیمی از جمعیت 22 میلیون نفری عربستان را تشکیل می دهند، هویت ثبت شده‌ای در این کشور ندارند و از بدیهی‌ترین حقوق فردی و اجتماعی محروم هستند. زنان در جامعه سعودی در محیطی کاملا بسته و تحت فشار شریعت خود ساخته وهابیون زندگی می کنند.

جامعه ای که قوانینی برای حفظ، رعایت و حمایت از حقوق انسانی آنها وجود ندارد. در این کشور زنان از بسیاری حقوق اولیه اجتماعی محرومند.

 

از نگاه وهابیون، زن همچون سایر اقلام، بخشی از اموال مرد و بدون کمترین حقوق محسوب می شود، به گونه‌ای که حق داشتن شناسنامه جداگانه ندارد. در بعد اجتماعی -سیاسی نیز حق رای و کسب مجوز رانندگی برای این قشر از جامعه سعودی ممنوع است.

 

محرومیت زنان عربستان از حقوق اجتماعی - سیاسی آنقدر در این جامعه ریشه دوانده که چندی پیش تعدادی از رهبران افراطی وهابی، ممنوعیت کامل حضور زنان در تلویزیون، روزنامه‌ها و مجلات این کشور را خواستار شدند.

علاوه بر اینکه زنان عربستانی حق داشتن هویت مستقل و همچنین اجازه رانندگی را ندارند، بسیاری از آنان با نحوه برخورد ظالمانه همسران خود دست به گریبانند و آنها حتی حق داشتن تلفن همراه و حق رانندگى ندارند.

*شکایت شمار زیادی از زنان عربستان  از شوهرانشان

از طرفی جامعه ملی حقوق بشر در عربستان اعلام کرد که شمار زیادی از زنان عربستان از سوی شوهرانشان مورد سوء استفاده‌های مالی قرار می‌گیرند.

منبع :انصار الحسین

/ 1 نظر / 4 بازدید
درتمنای نگاهت بیقرارم تا بیایی

باز دیشب دل هوای یار کردآرزوی حجله سومار کردخواب دیدم سجده را بر مهر دشتفتح فاو و ساقی والفجر هشتباز محورهای بوکان زنده شدبرف و سرمای مریوان زنده شداز دوکوهه تا بلندای سهیلبرنمیخیزد مناجات کمیلیاد کرخه رفت و بر ما رنج ماندقلب من در کربلای پنج مان[تشویش]