خاطیان چهارشنبه ، خودخواهان نا آگاه


افراد خاطی در روزهایی مانند چهارشنبه سوری، «خودخواهان اجتماعیِ » هستند که با شعار «یک شب خوشی برای خودم ودرمقابل مزاحمت برای دیگران» اقدام به رفتارهای ناهنجار می‌کنند.

 

هر ساله با فرارسیدن چهارشنبه سوری بسیاری از ارگانهای حوزه انتظامی وسلامت در حالت آماده باش فوق العاده قرار می گیرند تا شهروندان روز آرامی را دراین روز سپری کنند  وتا حد ممکن نسبت به سال گذشته تلفاتش پایین باشد.

دراین میان علی رغم اینکه هر سال آمار مجروحین وآسیب دیدگان پایین تر می آید اما باز هم شاهد این هستیم که حداقل چندین نفر کشته و زخمی و قطع عضو می شوند و این موضوع همیشه باعث ایجاد فضای ترس و وحشت در بین خانواده‌ها می‌شود.

با نگاهی اجمالی به تمام این مسائل سوالی که دراین میان به ذهن متبادر می شود این است که چرا هر ساله این اتفاقات حتی در تعداد محدود باز هم رخ می دهد؟

از طرف دیگر آیا در مقابل این معضل اجتماعی تنها نهادها مسئول هستند و یا خانواده ها هم وظایف سنگینی برعهده دارند؟

علاوه بر دو سوال بالا، این پرسش هم مطرح است که آگاهی بخشی به اقشار مختلف به ویژه جوانان در کاهش آسیبها چقدر موثر خواهد بود؟

برای پاسخ به سوال اول این موضوع را باید مد نظرقرار داد که شب چهارشنبه سوری یا همان چهارشنبه آخر سال در بین برخی شهروندان به عنوان شب شادی مطرح می باشد و به نوعی پیشواز از عید نوروز محسوب می شود. با توجه به این موضوع در چندین سال اخیر این شب نه تنها شب شادی نیست بلکه به یک معظل فکری برای شهروندانی تبدیل شده که از سر وصدا ورفتارهای اجتماعی پرخطر بیزار هستند.

دکتر احمد مهرابی  -جامعه شناس واستاد دانشگاه- دراین زمینه بر این مسئله تاکید می کند که واکنشهای مردم نسبت به ایجاد مزاحمتهای اجتماعی در ایامی مانند چهارشنبه سوری همیشه تند و بدون هیچ ملاحظه ای بوده است و این موضوع نشان می دهد که جامعه ایرانی از این گونه مسائل گریزان می باشد.

این استاد دانشگاه صریحا بر این مسئله تاکید می کند که افراد خاطی در روزهایی مانند چهارشنبه سوری، «خودخواهان اجتماعیِ » هستند که با شعار «یک شب خوشی برای خودم ودرمقابل مزاحمت برای دیگران» اقدام به رفتارهای ناهنجار می کنند. چرا که ساخت ترقه های دست ساز و استفاده از آنان در این شب دقیقا مصداق رفتار ناهنجار اجتماعی برضد حقوق شهروندی محسوب می شود.

این نقض حقوق شهروندی و از بین بردن آرامش دیگران در حالی از سوی برخی افراد رخ می دهد که از لحاظ عمومی هم این مراسم شرایط زشتی را در جامعه حاکم می کند. چرا که در چندین سال گذشته این مساله مشهود بوده که انفجارهای پشت سر هم آن هم با بالاترین آلودگی های صوتی و دود فراوان در فضای شهر به شدت شخصیت جامعه ایرانی را زیر سوال برده است.

از سوی دیگر در کنار این گونه آلودگی های صوتی و مزاحمتهای فراوان بحث درگیری در اثر همین مزاحمتها بین شهروندان هم ،از دیگر نکات بارز برگزاری چهارشنبه آخر سال بوده است؛ چرا که به هر صورت بسیاری از شهروندان نمی‌توانند چنین فضایی را تحمل کنند آن چنان که مردم در بسیاری از گفت‌وگوهای خود با خبرنگاران، به قابل تحمل نبودن برگزاری این گونه چهارشنبه سوری‌ها اشاره داشته اند و همگی بر لزوم تغییرات بنیادین دراین موضوع اتفاق نظر داشته اند.

علاوه بر این مسائل  جالب اینجاست که در بسیاری از مواقع این موضوع به عینه دیده شده که این افراد که به تعبیر احمد مهرابی(کارشناس اجتماعی) خودخواهان اجتماعی هستند به خود هم آسیب می زنند که این مسئله نشان از سطح پایین آگاهی در این افراد دارد.

با توجه به شواهد موجود داستان چهارشنبه سوری‌های هر سال به مثابه بازی چند سر باخت

/ 3 نظر / 4 بازدید
طلبه جوان

سلام همسنگر با اینکه سر میزنم به وبلاگ شما که آدرسشو هم نذاشتی ولی از این به بعد سعی می کنم که نظر بزارم تا بیشتر در ارتباط باشیم و از نظرات یکدیگر استفاده کنیم موفق باشید

عارفه

سلام : مایل به تبادل لینک با شما هستیم www.koochebagh.com اگر موافق هستید ما را با نام : "سایت خبری تفریحی کوچه باغ" لینک کنید و خبر دهید تا شما را با افتخار لینک کنیم .... با تشکر مدیریت سایت کوچه باغ

عارفه

سلام لینکتون کردم با نام "سایت خبری تفریحی کوچه باغ" لینک کنید و خبر دهید با تشکر