انتخابات مجلس نهم، چالش ها و فرصت ها

در این نوشتار به طور خلاصه به مهمترین چالش ها و فرصت های انتخابات نهم می پردازیم.

برخی معتقدند مهمترین چالش در سطح داخلی شکاف در جبهه اصولگرایان و عدم وحدت آنان در ارائه لیست واحد می باشد. اکنون در میان جریانات اصولگرا شاهد ظهور لیست های متعدد با عناوین مختلف همچون جبهه متحد، جبهه پایداری، جبهه ایستادگی، جبهه بصیرت و بیداری اسلامی، صدای ملت و...هستیم. اما در مقابل، گروهی دیگر بر این باورند که ظهور لیست های متعدد فی نفسه چالش برانگیز نخواهد بود و بلکه موجب افزایش رقابت و در نتیجه شور انتخاباتی و مشارکت حداکثری خواهد شد.

به این ترتیب می توان تشتت در میان اصولگرایان را تبدیل به فرصتی برای رقابت و مشارکت بیشتر رای دهندگان نمود، ضمن آن که بسیاری از نامزدها در لیست های مختلف اصولگرایان مشترک هستند. تنها نگرانی آن است که ممکن است برخی از جریانات اصولگرا قواعد بازی را رعایت نکرده و به جای رقابت سالم به تخریب و اتهامات دو طرفه روی آوردند که این امر ضمن آن که از اخلاق سیاسی و انتخاباتی بدور است، موجب تضعیف جبهه اصولگرایی خواهد شد.

از دیگر چالش های داخلی نگرانی از نبود شور انتخاباتی و کاهش مشارکت مردم در انتخابات 12 اسفند است. البته با توجه به معضلاتی چون تردیدهای به جا مانده از فتنه 88 و شکاف در حاکمیت (ظهور جریان انحرافی) و مشکلات اقتصادی همچون تورم و نوسانات بازار، زمینه های نارضایتی عمومی متصور است، اما تجربه سی و سه ساله انقلاب نشان داده است مردم به نظام و رهبری دل بسته و در بزنگاه های مختف اعم از راه پیمایی ها و انتخابات عمومی  با شور و حماسه خاصی در صحنه حاضر خواهند شد.

در این راستا برخی اعلام کرده اند طبق نظرسنجی ها در تهران میزان مشارکت کمتر از 20 درصد خواهد بود. به نظر می آید این گونه اطلاع رسانی مغرضانه بوده و بیشتر در جهت مایوس کردن مردم و همسویی با تحریم کنندگان انتخابات صورت می گیرد، وگرنه آن گونه که رهبر معظم انقلاب در 19 دی 1390 فرمودند انتخابات آتی انتخاباتی پرشور و دشمن شکن خواهد بود. حضور پرشور به نوبه خود فرصتی خواهد بود برای گزینش نمایندگان اصلح و به دنبال آن تشکیل مجلسی توانمند و کارآمد که به حل مشکلات مردم به ویژه در ابعاد اقتصادی بپردازد.

برخی نیز به جریان انحرافی و کارشکنی های آن در روند انتخابات به عنوان چالشی داخلی اشاره دارند که به نظر می رسد با توجه به فضای رقابتی و هوشیاری مردم و نیز حضور ناظران شورای نگهبان بعید است مجال فراخی برای چنین کاری پیدا کنند. البته اقداماتی چون اتهام زنی به اصولگرایان، سوء استفاده از قدرت و ثروت برای کسب رای و حتی اخلال اقتصادی برای ایجاد حاکمیت دوگانه، از جمله رفتارهای غیرمسئولانه ای است که متاسفانه گاه از سوی این جریان به چشم می خورد. اما آن گونه که رهبر معظم انقلاب در خطبه های اخیر نماز جمعه تاکید کردند معیار اصلی حاکمیت قانون است. همچنین معظم له هشدار دادند بازندگان انتخابات مراقب باشند آن کلاهی که بر سر اصحاب فتنه در انتخابات 88 رفت، بر سر آنان نرود. قطعا نظام با توجه به تجارب فتنه 88 به آسانی قادر به مهار چالش های احتمالی (حتی چالش های امنیتی) انتخابات آینده خواهد بود.

در سطح خارجی شرایط ویژه ناشی از افزایش فشارها و تهدیدات علیه جمهوری اسلامی ایران مهمترین چالشی است که انتخابات مجلس نهم را هدف قرار داده است. دعوت به تحریم از سوی مخالفان داخلی و خارجی و افزایش تحریم ها به منظور ایجاد شکاف میان مردم و نظام و القای شرایط شعب ابی طالب، از جمله اقداماتی است که دشمنان در آستانه انتخابات در دستور کار خود قرار داده اند. بی تردید حضور حداکثری و پرشور مردم در انتخابات، به مثابه یک پاتک نرم علیه توطئه دشمنان بوده و نظام برای مدت مدیدی تثبیت و بیمه خواهد شد.

نکته مهم دیگر در سطح خارج آن است که موج بیداری اسلامی منطقه را فراگرفته و انتخابات نهم فرصتی ارزشمند برای ارائه الگوی عملی «مردم سالاری دینی» خواهد بود که از ابتدای خیزش مردمی در منطقه توسط جمهوری اسلامی ایران مطرح شد. ناکامی در ارائه این الگو می تواند بستر خودنمایی سایر الگوها همچون نسخه لیبرال دموکراسی غرب و یا الگوی لاییک ترکیه را فراهم نماید. بنا براین انتخابات 12 اسفند تنها برد داخلی ندارد، بلکه در شرایط حساس فعلی، ماموریتی فرامرزی و در راستای صدور انقلاب اسلامی را دنبال می کند.

منبع :پایگاه اطلاع رسانی هادی

/ 5 نظر / 4 بازدید
مسعود (پرنیان)

سلام دوست عزیزم وبلاگ بسیار قشنگی دارین وقت داشتی به منم سر بزن خوشحال میشم.

جنگلی

هيچ چيز در دنيا ارزش آن ندارد كه به خاطرش به ماتم بنشيني و و هيچ چيز در دنيا لياقت آن ندارد كه به خاطرش مستانه فرياد شادي سر كني. امام علی (ع)

مهدی

با سلام کد لوگوی وبلاگ رو میتونید از زیر لوگوی وبلاگ بردارید. کد لوگو رو براتون نیاوردم چون اگه میآوردمش اینجا،به هم میریخت و ممکن بود با مشکل مواجه بشید. ولی میتونید خودتون از زیر لوگوی وبلاگ برش دارید. ممنون

رخت آسمانی

[ماچ]سلام همسنگر خداقوت ممنون میشم تشریف بیارید چشممون به نور قدمهاتون روشن بشه التماس دعایاعلی[ماچ]