با نوشته ای از علی شریعتی به استقبال نوروز برویم

سخن از نوروز گفتن دشوار است .نوروز یک جشن ملی است که هر ساله بر پا می شود و هر ساله از آن سخن می رود .بسیار گفته اند و بسیار شنیده اید ،پس تکرار نیاز ی نیست ؟چرا هست ،.مگر نوروز را خود تکرار نمی کنید ؟پس سخن از نوروز را نیز مکرر بشنوید .در علم و ادب تکرار ملال آور است و بیهوده ،«عقل »تکرار را نمی پسند د اما «احساس»تکرار را دوست دارد .طبیعت تکرار را دوست دارد .جامعه به تکرار نیازمنداست .طبیعت را از تکرار ساخته اند ،جامعه با تکرار نیرومند می شود ، احساس با تکرار جان می گیرد و نوروز داستان زیبایی است که در آن ،طبیعت ،احساس و جامعه هر سه دست اندر کارند.

نوروز که قرن های درازی است بر همه جشن ها ی جهان فخر می فروشد ،از آن رو «هست »که یک قرار داد مصنوعی اجتماعی یا یک جشن تحمیلی سیاسی  نیست ،جشن  جهان است و روز شادمانی زمین ،آسمان و آفتاب و جوش شکفتن ها و شور زادن ها و سر شار از هیجان هر آغاز.

نوروز تجدید خاطره ی بزرگی است ،خاطره ی خویشاوندی انسان با طبیعت . هر سال،این فرزند فراموشکار که ،سر گرم  کارهای مصنوعی و ساخته های پیچیده ی خود ،مادر خویش را از یاد می برد ،با یاد آوری را جشن می گیرد.نوروز،به دامن وی باز می گرددو با او ،این بازگشت و تجدید دیدار را جشن می گیرد .فرزند در دامن مادر ،خود را باز می یابد و مادر در کنار فرزند ،چهرهاش از شادی می شکفد،اشک شوق می بارد ،فریاد های شادی می کشد ،جوان می شود ،حیات دوباره می گیرد و با دیدار  یوسفش بینا و بیدار می شود.

 

 

/ 6 نظر / 4 بازدید
raha

سلام وب خوبی داری خوشحال میشم اگه با هم تبادل لینک داشته باشیم اگه موافق بودی حتما بهم خبر بده منتظرم...

ساحل هدایت

بسم رب المهدی مسابقه فصلی کتابخوانی در ساحل هدایت منتظر شما هستیم

محمداميني

سلام دوست خوبم.خيلي خوبه كه با سخني از استاد شريعتي به پيشواز بهار رفتين... راستي ببخشيد كه دير سرميزنم.اين روزا حسابي گرفتارم. در ضمن شعر ي كه در پست بهار امسال فصل عاشقي است قرار دادين به نظرم مصرع اولش بايد اين طور باشه(البته خيلي مطمئن نيستم): "ميخواهمت چنانكه شب خسته خواب را"

منتظر المهدی ( عج )

به نام حضرت دوست که هر چه داریم از اوست . با سلام و عرض تبریک سال نو به شما دوست خوبم. و برایتان آرزوی سالی پر برکت و سرشار از معنویت می نمایم. الهی ! حق محمد وآل محمد بر ما عظیم است "اللهم صل علی محمد و آل محمد ". " یا حق "

فدایی ولایت

سلام...خداقوت ممنون از حضورتون[گل] پیشاپیش عید شما هم مبارک من دیروز برگشتم نمیخواستم برگردم دلمو تو اروند جاگذاشتم انشاالله سفر به کربلای ایران قسمت همه ی عاشقان شهدا بشه التماس دعا یا زهرا

رخت آسمانی

سلام همسنگر خداقوت " هیچ جا نمیرم، همینجا هستم" خوشحال میشم بهم سربزنید یاعلی[لبخند][قلب][ماچ]