پیام های اجتماعی و فرهنگی مراسم تشییع پیکر مرتضی پاشایی

طنین یاس: منیره غلامی توکلی/این روزها از دست دادن هنرمند مردمی و خواننده جوان پاپ "مرتضی پاشایی" ضایعه ای سخت بر جامعه هنری کشور وارد کرده و دل دوستداران هنر موسیقی و مردم قدرشناس ایران را به درد آورده است.

جمعه گذشته، اصحاب رسانه نخستین افرادی بودند که خبر آسمانی شدن پاشایی را به اطلاع دوستدارانش رساندند و این خود شاید سخت ترین کار یک خبرنگار باشد!‌ آنجا که از دست دادن علما، دانشمندان، هنرمندان، جانبازان و ایثارگران، خانواده معظم شهدا و یا حتی شاید همکاران خود را نیز بر خروجی های خبرگزاری ها می گذارند!

اما گویی این بار جامعه طور دیگری با این خبر برخورد کرد. عکس العملی که اگر چه تا حدی پیش بینی می شد اما نه به این اندازه پرشکوه ... هواداران این هنرمند برایش سنگ تمام گذاشتند و همانطور که در دوران بیماری با دعا و برگزاری مراسم معنوی، خواستار شفای او از خداوند بودند در تشییع پیکر و تدفین و مراسم سومین روز درگذشتش همچنان در کنار خانواده اش مانده و تسلی بخش دل غمدیده آنان بودند.

مدیریت افکار و همدلی خانواده پاشایی با مشایعت کنندگان ستودنی است

در این میان اگر چه برخی از حواشی، تجمعات و شایعات باعث دلخوری و ناراحتی خانواده این مرحوم شد و می رفت امکان سوء استفاده رسانه های معاند نظام را فراهم کند، اما موقعیت شناسی و درک عمیق خانواده پاشایی به ویژه پدر و مادر بزرگوار او است در برابر تمام ناملایمات پیش رو شد و امکان جولان را حتی به اندازه ای کوچک به آنان نداد.

درکی عمیق که اجازه داد فرزند دلبندشان بر روی دست مردم تشییع شود و چنان با مردم همراهی و همدلی کردند که گویی، خانواده پاشایی تسلی بخش دل غمزده دوستان و دوستداران مرتضایشان بودند.

چیزی که شاید کمتر مورد توجه رسانه قرار گرفت! همین سعه صدر، صبر، ایثار و احترام به مخاطبان هنر فرزندشان بود. تا جایی که پدر را از صاحب عزایی به سمت هدایت گری افکار کشاند.

اگر چه خود رسانه ها بیانیه، پیام های تشکر و گلایه های این خانواده را از برخی جریانات به گوش ملت می رسانند، مراسم های مختلف این هنرمند را پوشش می دادند، از حضور گسترده مردم و شرکت هنرمندان و ورزشکاران و .. از روز وفات تا سومین روز درگذشت او خبر می ساختند، اما هیچ کدام دقت نکردند؛ اگر مرحوم "مرتضی پاشایی" این چنین در دل ها جا گرفت و  نامش گرامی داشته شد، نه فقط به خاطر زیبایی صدایش و نه منحصراً به دلیل ترانه های عاشقانه و دلنشینش و نه برای خواندن تیتراژ برنامه ماه عسل بود! بلکه این تربیت موفق والدین، سبک زندگی، مردم دوستی، وطن پرستی، عاطفه و عمق محبت به اهل بیت علیهم السلام و دلدادگی مرحوم پاشایی به خداوند بود که او را محبوب قلب های مردم کرد.

چیزی که باید هنرمندان ما از این حضور پرشکوه مردم در تشییع پیکر مرتضی پاشایی و همراهی اقشار مختلف با خانواده او درک کنند این است: برای راه پیدا کردن به قلب مردم و رسیدن به نقطه عطف هنرمندی؛ باید به کشور و مردمی که آنها را دوست دارند و حتی به هوایی که در آن نفس می کشند، عشق به ورزند و مدال زرین هنرمندی را از دست مردم بگیرند نه از جشنوارها و فستیوال هایی که برگزار کنندگان آن معاندین نظام و دشمنان این مردمند.

پاسداشت مردمی از حفظ ارزش های ملی و معنوی توسط یک جوان هنرمند

رضوانه اصلان پور، استاد دانشگاه و جامعه شناس در گفت وگو با خبرنگار طنین یاس در خصوص چرایی این میزان ابزار علاقه مردم به مرحوم پاشایی به عنوان یک هنرمند جوان اظهارداشت: در کشور ما هنرمندان بسیاری در عرصه های گوناگون فعالیت می کنند و ما هر از گاهی شاهد از دست دادن این عزیزان هستیم؛ اما آنچه در مورد مرحوم پاشایی به عنوان یک خواننده پاپ صدق می کند، این است:« هنرمندان واقعی، افرادی هستند که در دامان پدر و مادرانی رشد کرده اند که فرزندان خود را با مکتب اهل بیت آشنا کردند»  آنچه این چند روزه از مرحوم پاشایی و نوع نگاه او به مردم و زندگی متوجه شده ایم آن است که او در طول حیات خود نسبت به آرمان های انقلاب پایند و برای مردم، میهن و اعتقادات خویش ارزش قائل بود و اینگونه مردم پاسخ گوی محبت ها و ارزش گذاری های این شخصیت شدند.

این جامعه شناس افزود: مرحوم پاشایی و امثال دیگر هنرمندانی که اینگونه زندگی می کنند، الگویی هستند برای بی هنرهایی که به اسم هنرمند! وطن خود را می فروشند و  به جای اینکه در کنار ملت خودشان باشند، درد مردم را بفهمند و برای مشکلات آنان راهکار ارائه دهند و یا افتخارات کشور و نظام خود را در سطح جهان مطرح کنند، صرفاً برای خوشایند دشمنان برنامه سازی می کنند و یا با قرار دادن عکس های عجیب و غریب یا نشان دادن میزان توانایی مالی خود در سفرهای خارج از کشور و حاضر شدن در اجتماع با تیپ های آنچنانی خود را از مردم دور و دورتر می کنند.

وی ادامه داد: «مرحوم پاشایی نشان داد که می توان هنرمندی واقعی و مردمی بود و نسبت به ارزش ها و آرمان ها پایدار بود و حتی در زمان نبودن در بین مردم هم از لطف آنها بهره مند شد.»

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه برخی از جریانات در فضای مجازی به واسطه شبکه های اجتماعی در ساعات و روزهای اولیه مرگ این هنرمند جوان در صدد جریان سازی و فتنه انگیزی بودند، گفت: پدر مرحوم پاشایی با سخنرانی و مصاحبات خود با رسانه ها با بیان باورها و اعتقادات قلبی خویش، نشان داد فرزندش در چه مسیری بوده و اینگونه با یک حرکت منطقی و حتی می توان گفت انقلابی، جایگاه و ارزش معنوی این هنرمند را در بین آحاد مردم حفظ کرد و جلوی بهره برداری های سوء را گرفت.

الهام بخش زندگی و عشق به بیماران سرطانی

یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت و مردمی شدن مرتضی پاشایی این است که برای قشری از افراد جامعه منبع الهام و امید بود. قشری که ما آنها را بیماران سرطانی می نامیم و هر چند هم که به آنان نزدیک باشیم، نمی توانیم آنها را با کلمات و نصابح خود به زندگی امیدوار کنیم .

اما این هنرمند که مردم را از بیماری اش آگاه ساخته بود، توانست به طور ویژه در دل سایر بیماران جا باز کند و منبع الهام آنها باشد. او که در ماه های آخر زندگی به واسطه درمان هایی که انجام می داد، تغییر چهره پیدا کرده بود؛ همچنان با امید و عشق به زندگی و مردم در جامعه ظاهر می شود و فعالیت های هنری خود را ادامه می داد.

مدیریت عواطف را باید تمرین کنیم

میترا خسروبیک کارشناس مسائل اجتماعی و روزنامه نگار از بعد دیگری به حضور مردم در مراسم خاکسپاری و ختم مرحوم پاشایی نگاه کرده و گفت: اگر چه این مشایعت و بزرگداشت قلبی مردم از هنرمند فقید کشور، جای تشکر از ملت هنردوست ایران دارد اما باید گفت: این حضور خالی از اشتباه هم نبود! تصاویری که از مراسم تشییع پیکر این هنرمند جوان در رسانه ها انعکاس پیدا کرد نشان می داد، هنوز زمان و مکان ثبت لحظات توسط گوشی های همراه در بین مردم ما فرهنگ سازی نشده است!‌

وی ادامه داد: دست های گرفته شده رو به بالا برای عکس برداری و فیلم برداری شخصی از یک تشییع پیکر، چه دلیل منطقی می تواند داشته باشد! گوبا  برخی از مردم برای فیلم برداری آمده بودند نه ... حضور افرادی که از نظر چهره شباهت به این محروم داشتند با تیپی که او در میان مردم ظاهر می شد! چه تسلایی برای خانواده و دوستداران این هنرمند محبوب داشت! حضوری زیاد مردم در بهشت زهرا – قطعه هنرمندان که مانع خاکسپاری به وقت این مرحوم شد از نظر کدام فکر منطقی می تواند، نشان دهنده عمق احساسات و یا قدردانی هواداران باشد!

خسروبیک با بیان اینکه وبلاگ ها و وب سایت ها؛ مردم ما را با در دست داشتن موبایل های دوربین دار به جای اینکه تبدیل به "روزنامه نگاران شهروند" کند تبدیل به شایعه "سازان شهروند" کرده است گفت: در مراسم این هنرمند جوان شاهد انتشار فیلم های دردناک از لحظات بیماری و شایعات تأسف برانگیز بودیم که این جای تأمل و افسوس دارد.

این کارشناس مسائل اجتماعی افزود: با تمام احترامی که برای ملت ایران و قدرشناسی آنان از هنرمندان، دانشمندان، ایثارگران و در تمام ابعاد " فرزندان ایران" قائل هستم باید بگویم:« پل ارتباط ساز احساسات و منطق در مدیریت بحران ها در بیشتر موارد ساخته نشده است.»

 یکی دیگر از صحنه های قابل تأمل در مراسم خاکسپاری این هنرمند فقید حضور آحاد مردم از اقشار مختلف با تیپ های مختلف بود که نشان می داد شخصیت این هنرمند، هنر و صدایش را برای همه دلنشین و دلخواه کرده است.

به سراغ  معاون فرهنگی سازمان بسیج جامعه زنان کشور رفتم و در مورد سبک برخورد مردم با مرگ این هنرمند جوان، گفت و گویی کردم:

هنرمند در مسیر فرهنگ ملی و دینی عزت می یابد

حکیمیان گفت: مرحوم پاشایی را با تیتراژ برنامه ماه عسل شناختم؛ موسیقی که به نوعی ایجاد معنویت و زمینه ساز ارتباط با خدا می شد. چنان متن و صدا و تنظیم آهنگ این ترانه جالب بود که وقتی اولین بار در ماه رمضان آن را از فاصله ای دورتر از تلویزیون شنیدم، با خودم گفتم:« این فرد، قلباً به خدا وصل است که چنین می خواند! و بواسطه اتصالی که بین او و خداوند وجود دارد؛ تنها اجرای موسیقی نمی کند!.»

وی در ادامه با ابراز تأسف از مرگ این هنرمند جوان اظهار داشت: نکته ای که باید دقت کنیم این است که فطرت انسان ها در بیشتر مواقع مأموریت خود را به موقع انجام می دهد. ما شاهد بودیم، خواننده ای که برای دل خود و مردم می خواند نه برای تجارت و شهرت و...چگونه به واسطه آنچه که از دلش بر آمده بود بر دل مردم نشست و مصداق این کلام شد که « هر آنچه از دل برآید/ لاجرم بر دل نشیند» و اینچنین بود که شاهد مشایعت پرشکوه مردم از این مرحوم در روز تشییع پیکرش بودیم.

این کارشناس مسائل فرهنگی، پیام قدرشناسی مردم برای جامعه هنری را این دانست:« اگر مردمی باشند و غیرت ملی و دینی خود را حفظ کنند، همیشه برای آنها فرصت هست که توسط مردم دیده و دوست داشته شوند؛ بدون آنکه بر ارزش های این ملت پا بگذارند و در این مسیر هیچ نیازی به روی خوش نشان دادن به بیگانگان یا قدم برداشتن در مسیر ضد فرهنگ ملی و دینی ندارند.»

تیتراژ ماه عسل را خدا با عزت بخشیدن به خانواده پاشایی تکمیل کرد

حکیمان با بیان اینکه ایران اسلامی داری تاریخی پرشکوه، ملتی نجیب و با اصالت و جوان های خوبی است، تأکید کرد: جوان های ما دختر و پسر برایمان عزیز هستند و همانطور که آنها در قبال خود، خانواده و جامعه وظایفی برعهده دارند، مسئولین نیز در قبال سلامت جسم، روان و فکر جوانان دارای مسئولیت هستند و باید برای انجام این سه وظیفه به بهترین صورت برنامه ریزی کنند تا شاهد از دست دادن جوانان به صورت های گوناگون بیماری های جسمی، عوارض روحی و روانی برخواسته از اعتیاد و ... نباشیم. 

وی افزود: در مورد آقای پاشایی باید بگویم:« ای کاش که این جوان گرانمایه همچنان در بین ما می بود و از صدای گرم و دلنشینش در راستای اعتلای فرهنگ، معنویت افزایی و ترویج اخلاق در جامعه استفاده می شد؛ اما مشیت الهی اینچنین بود... خداوند برای هر کسی  زمانی را جهت نشان دادن واقعیت وجودش ایجاد می کند. خانواده محترم مرحوم پاشایی در این مصیبت با عملکرد هوشمندانه خود غیرت ملی و دینی خود را نشان دادند و اوج این عملکرد زمانی بود که پدر این مرحوم در مراسم خاکسپاری فرزند جوانش، روضه علی اکبر(ع) را خواند و خودش زمینه ساز حضور عاشورایی مشایعت کنندگان را فراهم کرد.

این کارشناس فرهنگی خاطر نشان کرد: چقدر قشنگ است کار خدا؛ وقتی بخواهد به خانواده آبرو و عزت بیشتر عنایت کند،‌ نیاز به زمان زیادی نیست و در کمترین زمان ممکن آنها را با حجم عظیمی از ابرو و عزت در جامعه روبرو می کند و در مورد خانواده پاشایی باید بگویم این بخش از کار خدا را می توان در کنار تیتراژ ماه عسل دید.

وی در پایان از حرکت قدرشناسانه صدا و سیما، جامعه ورزشی و  فرهنگی کشور در بزرگداشت این هنرمند جوان تشکر کرد و خاطر نشان کرد باعث افتخار است جامعه کشور ما این قدر با هم همبستگی دارند و قدر داشته های خود را می دانند.

انتهای پیام/غ

/ 3 نظر / 52 بازدید
حسن

مزایای تبدیل وبلاگ به سایت جلوه سایت گونه آدرس اینترنتی جدید با هزینه بسیار کم عدم درج آدرس سیستم وبلاگدهی شما در آدرس اینترنتی کوتاه شدن آدرس اینترنتی جدید نصب و اتصال رایگان دامنه شما به وبلاگ توسط بلاگ اسکین پشتیبانی کامل از دامنه ثبت شده تا زمان انقضا دامنه امکان رتبه بندی جهانی آدرس جدید شما در سایت alexa.com قابلیت اتصال دامنه به کلیه سیستم های وبلاگدهی قابلیت اتصال چندین دامنه مجزا به یک وبلاگ قابلیت تغیر اتصال دامنه جدید ثبت شده به وبلاگ های مختلف مالکیت دامنه ثبت شده با شخص ثبت کننده خواهد بود.

بهشتی

نرگس، گل زمستان است. زمستان است، گل نرگس. نمی آیی؟ سلام بزرگوار منتظر حضور و نگاهتون هستم اللهم عجل لولیک الفرج

محمد

جالب بود