تشنه یه قطره عدالت !؟

قراردادهایی که تکذیبش هم جای سوال دارد

در چند روز اخیر خبرهایی مبنی بر افزایش قراردادهای برخی بازیکنان فوتبال شنیده ‌شد که به سرعت از سوی آنها تکذیب شد.

 

ارقام مطرح شده به قدری قابل توجه بود که حتی  از کنار شایعه بودن آن هم نمی‌توان به آسانی گذشت. ارقامی مانند چندین میلیارد پول که در اکثر مواقع به دلیل دولتی بودن فوتبال ما از جیب بیت المال به این افراد پرداخته می شود.

در این میان نکته‌ای که در کنار این آمارهای میلیاردی که تا چند سال پیش میلیونی بود قابل توجه می‌باشد سخنان مطرح شده میان اقشار مختلف جامعه است.

در چند سال اخیر این صحبت به ویژه در میان اهالی علم و فرهنگ در کشور مطرح بود که چرا باید قشر خاصی از ورزشکاران که محدود به فوتبالیستها از بیت المال چنین مبالغی را دریافت کنند.

این مسئله در حالی مطرح می‌شود که نسبت به این مبالغ بودجه پژوهشی کشور ناچیز است. یعنی در حالی این بودجه ناچیز به پژوهش علمی اختصاص یافته که بودجه مسئله کم اهمیتی مانند فوتبال چندین برابر آن می باشد.

دکتر مهرداد سرمدی،جامعه شناس وکارشناس حوزه رفتار شناختی، دراین باره می گوید: اگر بخواهیم با این شرایط همچنان ادامه دهیم و این بودجه‌های کلان را به جای صرف در امور علمی در چنین مواردی مصرف کنیم بدون تردید باید در آینده‌ای نه چندان دور منتظر گرایش نسل جوان به مسائلی مانند فوتبالیست شدن به جای گرایش به سمت علم و تلاش در حوزه‌های پژوهشی باشیم.

این استاد دانشگاه علاوه بر این تاکید می‌کند که رسانه‌ها هم در بزرگ سازی استارهای فوتبالی تاثیر دارند و هم در گرایش جوانان به این سمت!

به تعبیر وی هنگامی که در بسیاری از اعیاد و یا مراسم‌های خاص از یک فوتبالیست دعوت می‌شود و یا حتی بخش اعظمی از دعوت شدگان را خوانندگان تشکیل می‌دهند چگونه می‌توان از جوانی که این برنامه‌ها را می بیند انتظار داشت که قدر علم و تحصیل را بداند و به این سمت گرایش پیدا کند.

همچنین این کارشناس اجتماعی درباره بحث درآمدهای هنگفت این افراد می‌گوید: به هر حال برای جوان امروزی مسئله درآمد بحث جذابی است. وقتی که یک جوان با آرزوهای بسیار این موضوع را مشاهده می‌کند که یک استاد دانشگاه و یا یک پژوهشگر پس از سالها تلاش درآمد متوسط حتی رو به پایینی دارد و از طرف مقابل یک فوتبالیست با یک قرارداد به اندازه کل زندگی یک نخبه علمی درآمد کسب می‌کند چگونه می توان انتظار داشت که این جوان به این سو گرایش پیدا نکند.

در این میان سرمدی به لزوم پیشرفت کشور اشاره دارد و در این باره به این موضوع اشاره می‌کند که باید برای افرادی که درجامعه به سمت علم و تحصیل می‌روند مشوقهای بیشتری قرار داد تا مبادا آنهایی که به این سو رفته اند و قصد خدمت به جامعه را دارند اینگونه فکر کنند که یک خواننده و یا فوتبالیست جایگاه اجتماعی بالاتری نسبت به آنها خواهد داشت. از طرف دیگر در همین رابطه باید گفت که فضای علمی کشور هم باید به گونه‌ای رقم بخورد که دانشجویان با بار علمی قوی‌تری وارد عرصه علمی و فضای عمومی کشور شوند و بتوانند از حیثیت علمی خود و جایگاه اجتماعی علم و دانش در جامعه دفاع کنند.

  

/ 7 نظر / 9 بازدید
غلامحسن نیکخواه

سلام دوست خوبم بازم مطالبت مثل همیشه عالی بود تبریک میگم سال جدید مبارک

گالری بزرگ عکس و کارت پستال عاشقانه

گالری برزگ عکس با 265 عکس که گلچینی از بهترین و باکیفیت ترین عکس ها در موضوعات زیر راه اندازی شد : عکس های عاشقانه و احساسی عکس های تنهایی و دلشکسته کارت پستال عاشقانه و احساسی کارت پستال غمگین و دلشکسته هر روز 10 عکس جدید و منحصرا عاشقانه در سایت عاشقانه خاطره ها لینک دسترسی سریع : gallery.khatereha.org لینک سایت عاشقانه خاطره ها : khatereha.org

میثم

سلام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها را به شما تسلیت عرض می کنم. نتیجه خرج کردن های نجومی در ورزش به خصوص فوتبال فسادها و ناهنجاری هایی است که هر از چند گاهی در گوشه ای خودش را نشان می دهد. وبلاگ ارزشی و مفیدی دارید.دست مریزاد. جهت بازدید و نقد وبلاگم دعوتید.

فاطمه

در کشور ما که فوتبال انگار حرف زیادی برای گفتن ندارد ،خیلی کشورها با این که تیم های مطرح در دنیا دارند باز هم مردمشان به پولهایی که به پای فوتبالیستها ریخته می شود معترضند.

طلبه جوان

سلام ممنونم از حضور شما به جای این همه پولی که صرف قرار دادهای بازیکنان می شود صرف امور فرهنگی و زیر بنایی شود هم جامعه ایی ورزشکار و شاداب خواهیم داشت و هم علاقه مند به علم و دانش [گل]

عبدلی

سلام ممنون از لطفتون .شما لینک شدید.یاعلی

حامی ولایت

سلام همسنگر وبلاگ خوبی دارید [گل] اگر افتخار بدید از کلبه فقیرانه ما هم دیدن کنید و نظرتون بگید. و اینکه خیلی خوشحال میشم به دایرکتوری وبلاگ های مذهبی ما بپیوندید وبلاگ ها: "ولایت سید علی" http://velayatkhamenei.blogfa.com "استقامت" http://esteghamat.blogfa.com "انفجار نور" http://enfejarnoor.blogfa.com "بسیجی بی ادعا " http://basijweb.blogfa.com "◄حامی رهبر◄" http://leadersponsor.blogfa.com اگه 5 وبلاگ رو لینک کردین بهم خبر بدین تا در 5 وبلاگ هم لینکتون کنم . منتظر حضورت هستم. یا علی [گل]